ŠTYRI BENEFITY CVIČENIA PO PÔRODE, KTORÉ NEMAJÚ NIČ SPOLOČNÉ S CHUDNUTÍM

ŠTYRI BENEFITY CVIČENIA PO PÔRODE, KTORÉ NEMAJÚ NIČ SPOLOČNÉ S CHUDNUTÍM

Baby Balance Senica
Aj vy máte nutkanie vrhnúť sa na cvičenie po pôrode s jediným cieľom – zhodiť kilá po tehotenstve?

Máte stále pocit, že jediným spôsobom, ako merať výsledky cvičenia a progres, je na základe čísla na váhe? 

Lenže číslo na váhe je len… číslo. Obzvlášť po pôrode, keďže toto číslo ovplyvňuje mnoho ďalších faktorov, ktoré môžu byť len ťažko kontrolovateľné. 

Čo však cvičením ovplyvniť môžete, je to, ako sa cítite. Môžete sa stať sebavedomejšou, silnejšou a lepšie pripravenou zvládať všetky stránky materstva. Poďme sa teda pozrieť na benefity cvičenia po pôrode, ktoré nemajú nič spoločné s chudnutím a váhou.

1.Silnejšie a odolnejšie telo

Materstvo je náročné nielen po mentálnej stránke, ale dá zabrať aj fyzicky. Nosíme deti, kočíky, autosedačky, nakladáme dieťa do auta a vykladáme  ho z neho, takisto do jedálenskej stoličky i z nej, nosíme nákupy. Neustále sa po niečo zohýbame, zdvíhame dieťatko nad hlavu či zo zeme, beháme za ním.

Mamy potrebujú silné a funkčné telá bez bolesti.

Cvičenie po pôrode vám pomôže nielen pri rýchlejšom zotavení, pri zlepšení fungovania hlbokých brušných svalov a panvového dna, ale aj pri budovaní svalovej hmoty.

Pravidelná fyzická aktivita takisto prispieva k hustote kostí – s čím máme my ženy v neskoršom veku často problémy v podobe osteoporózy. Silnejšie svaly, kosti a kĺby vás ochránia pred zraneniami.

2.Menej bolesti

Pre mnoho mamičiek je súčasťou každodenného života bolesť chrbta. Chrbát dostáva zabrať už počas tehotenstva, keď v dôsledku zmeneného ťažiska tela robí stabilizačnú „prácu“ aj za natiahnuté brušné svaly.

Po pôrode nastupuje kolotoč starostlivosti o bábätko a domácnosť, takže sa nemáme čas zregenerovať. Chrbát je znovu preťažený, lebo svaly stredu tela sú oslabené.

Pravidelné cvičenie v tehotenstve aj po pôrode je efektívnym spôsobom, ako predísť bolesti chrbta alebo ju aspoň zmierniť, zlepšiť funkčnosť chrbta a predísť stuhnutým svalom v tejto oblasti.

3. Lepšia nálada

S pravidelným pohybom získate viac energie (ktorý my mamy potrebujeme ako soľ), lepšiu náladu a skvelý pocit z toho, že robíte niečo pre seba a pre svoje zdravie. Či už potrebujete viac energie na tvorbu materského mlieka alebo pre nedostatok spánku, cvičenie je jednou z najefektívnejších metód, ako sa nabiť energiou. Navyše získate sebavedomie a dobrý pocit zo seba, čo je v popôrodnom období pre ženu neskutočne dôležité.

Popôrodná depresia je pomerne častým problémom u čerstvých mamičiek. Štúdia, ktorú vykonal British Journal of General Practice, ukazuje, že cvičenie pomáha predchádzať vzniku psychických ťažkostí u žien po pôrode a má pozitívny vplyv na mentálne zdravie ženy.

4.Plochejšie bruško

Niekedy hlavnou príčinou veľkého alebo vypuklého brucha po pôrode nie je nadváha alebo prebytočný tuk. Vzhľad bruška ovplyvňuje mnoho ďalších vecí, ako napríklad diastáza, t. j. rozostúpenie brušných svalov, celkovo slabé hlboké brušné svaly a stred tela.

Zovňajšok bruška ovplyvňuje aj nadúvanie, ktoré úzko súvisí so stavom vášho „prirodzeného korzetu“, teda hlbokých brušných svalov. Takže ak máte stále pocit, že vaše bruško je nafúknuté, môže to byť jednoducho preto, lebo vaše brušné svaly sú zoslabnuté, a teda ľahšie pustia brucho „von“.

Baby Balance Senica

Ak si vyberiete cvičenie špeciálne zamerané na telo po pôrode, pravidelným tréningom posilníte „prirodzený korzet“ a panvové dno, a tak bude bruško vyzerať pevnejšie a plochejšie.

Tréningy, ktoré zohľadňujú špecifické problémy žien po pôrode a pomáhajú šetrným spôsobom aktivovať hlboký stabilizačný systém, môžete navštevovať aj priamo v Baby Balance. Ak uprednostňujete cvičenie v pohodlí domova, skúste napríklad online tréning, pomocou ktorého efektívne precvičíte všetky tie svalové skupiny, ktoré v tehotenstve dostali najviac zabrať.

Milé maminy, skúsme sa viac ako na odstraňovanie centimetrov a kilogramov po pôrode zamerať na to, čo môžeme cvičením získať.

Číslo na váhe nie je jediným parametrom, ako možno merať benefity cvičenia.

Číslo na váhe vám nepovie, ako ste zosilneli, že viac netrpíte inkontinenciou po pôrode, že sa vďaka zdravému chrbtu môžete voľne hýbať ani nevyčísli vašu lepšiu náladu a vyššie sebavedomie.

Číslo na váhe je len… číslo.

Autor: Evka Kurčíková

Content retrieved from: https://babybalance.sk/styri-benefity-cvicenia-po-porode-ktore-nemaju-nic-spolocne-s-chudnutim/.